Guantanamera International Tour OperatorGuantanamera International Tour Operator
Forgot password?

Milli Sembollerimiz

KÜBA BAYRAĞI

1849’da Narciso López tarafından tasarlanmış ve Emilia Tolón tarafından son haline kavuşmuştur. Bayraktaki renkleri oluşturan kırmızı, beyaz ve mavi tüm insanlığın dileği olan özgürlüğü temsil etmektedir. Üç mavi çizgi ülkenin koloni döneminde ayrıldığı üç eyaleti, iki beyaz çizgi özgürlük için güç ve azmini ortaya koyan askerleri, kırmızı üçgen ise eşitlik, kardeşlik ve özgürlüğü ve bu özgürlük uğruna dökülen kanları temsil etmektedir. Kırmızı üçgenin içindeki 5 köşeli beyaz yıldız ise Küba’nın bağımsızlığını temsil etmektedir.

KÜBA ARMASI

Küba arması Küba hanedanının resmi sembolüdür. Ucu sivri, deri bir kalkan şeklindedir ve ön yüzü üç bölüme ayrılmıştır. Yatay üst bölümde iki dağ arasında altın bir anahtar ve denizin üzerinden doğan güneş bulunur. Bu bölüm, Küba’nın Körfez’deki durumunu ve iki kıta arasındaki yeni kurulan bir devleti sembolize etmektedir. Sol bölümdeki mavi ve beyaz çizgiler adanın koloni dönemindeki eyaletlere bölünmüşlüğünü sembolize eder. Sağ taraftaki bölümde ise Küba halkının kırılamaz karakterini temsilen Küba’da sıkça görülen ve aynı zamanda Milli Ağaç ünvanın taşıyan palmiye ağacı bulunuyor. Küba arması Miguel de Teurbe Tolon tarafından tasarlanmış ve resmi olarak 1906’da Küba Araması olarak kabul edilmiştir.

KÜBA MİLLİ MARŞI

LA BAYAMESA

“Al combate corred, bayameses

Que la patria os contempla orgullosa,

No temais una muerte gloriosa,

Que morir por la patria es vivir.”

“En cadenas vivir es vivir,

En afrenta y oprobio sumidos,

Del clarin escuchad el sonido,

A las armas valientes, corred.”

Küba milli marşı, Küba’nın özgürlük mücadelesi verdiği günlerde Bayamo şehrinde doğmuştur. 1867’de özgürlük hisleriyle Pedro Figueredo tarafından melodisi bestelenen marş, 1868 yılında başkaldıran birliklerin Bayamo’ya girmesiyle sözlerine kavuşmuştur. İlk dörtlüğü Bayamoluları savaşa katılmaya çağırır çünkü vatan için ölmek sonsuza dek yaşamakla birdir. İkinci dörtlük, zincirlerle yaşamak hakaret ve aşağılanmalarla yaşamak demektir der. Bayamoluları savaşa çağıran ikinci ve güçlü bir çağrıyla marş sona erer.

MİLLİ ÇİÇEK

Beyaz Kelebek ya da Yasmin Kelebek (Hedychium Coronarium Koenig), Sıkça görülen yasmin kelebekleri Kübalı kadınlar tarafından bağımsızlık savaşı sırasında savaş alanlarına içine yerleştirilen mesajları taşımak için kullanılmıştır. Saflığı, asiliği, ve özgürlüğü temsil eder. Göller ve nehir yatakları gibi nemli yerlerde yetişseler de bir çok Küba evinin bahçesine de ekildiği görülmektedir.

MİLLİ KUŞ

Tocororo ya da Kübalı Trogon (Priotelus Temnurus), Tocororo’nun tüyleri Küba bayrağının renklerindedir; kırmızı, mavi ve beyazdır. Kafes içerisinde yaşayamamakatdır. Bu özelliği ile de Küba halkı ile özdeşleştirilmiştir.

MİLLİ AĞAÇ

Küba’nın yerel ağacı olan Real Palmiye, ülkenin her yerinde en çok görülen ağaçtır. Palmiye ağacı köklerini toprağın altına sağlam salarak asla devrilmez ve bu özelliğinden dolayı Küba halkının inkar edilmez karakterini temsil eder. Palmiye ağacının her parçasından farklı alanlarda faydalanılmaktadır; ahşap yapımında, yaprakları evlerin tavanlarında aşırı yağış ve güneşten korunmak için kullanılır, meyveleri hayvanları beslemek için kullanılır ve palmiye ilaç sektöründede kullanılmaktadır. Yüksekliği 20 metre civarındadır. Palmiye ağacı, Küba’da bir çok yetişen ağaçtan bir tanesidir fakat gerek yapısı, gerek uzunluğu, gerekse kullanım alanlıyla tüm ülke genelinde tarlalarımızın kraliçesi ünvanını almıştır. Bu özelliklerinden ötürü Guantanamera logosunda da , milli sembollerimizden biri olan palmiye ağacına yer vermiş bulunmaktayız.